Bir laptop bilgisayarda aranması gereken 10 özellik

Dizüstü bilgisayarlar son derece popüler hale gelmiştir. İlk başlarda hareket halindeki iş adamları ve üst düzey yöneticiler için tasarlanmış olan dizüstü bilgisayarlar giderek pek çok kuruluşta ve evde masaüstü bilgisayarların yerini almaktadır. Alışkanlıkları değiştiren ve yerleştirme ve kablosuz ağlara bağlanma kolaylığı sağlayan dizüstü bilgisayarların satış oranlarında son yıllarda masaüstü bilgisayarların satış oranlarını geçecek şekilde önemli bir artış görülmektedir. Söz konusu eğilim iç rahatlatıcı hiçbir işaret sunmamaktadır. Öyle ki bir laptopu sadece satın almak sizi otomatik olarak etkin bir bilgisayar kullanıcısı yapmaz. Direkt olarak bir satıcının rafından satın aldığınız laptop hiçbir şeyin garantisi değildir.

Rekabetçi basınç nedeniyle, ofis ürünleri satan pek çok mağaza ve elektronik market zinciri agresif bir şekilde çok düşük fiyatlardan laptopları piyasaya sürmektedir. Buradaki problem, maliyet kısıtlamaları nedeniyle bu bilgisayarların pek çoğunun gerçek dünyanın bilgi-işlem ihtiyaçlarına göre yeterince iyi bir şekilde donatılmış olmamasıdır. Bu makalede, yeni bir laptop alırken ihtiyaçlarınızı kolayca karşılayabilmesi için dikkat edebileceğiniz 10 noktadan bahsedeceğiz.

1: İşletim sistemi

Ofis ürünleri mağazalarında ve büyük elektronik marketlerde satışa sunulan bilgisayarların pek çoğu Microsoft’un müşteri işletim sistemi yüklenmiş olarak gelmektedir. Windows XP Home veya Vista Home Basic ile desteklenmiş bilgisayarları kullanmak en azından ilk bakışta problemli görünmeyebilir. Hatta pek çok durumda faydalı olduğu bile söylenebilir. Gerçekten de bilgisayarda yapacaklarınız doküman yazmakla, tablo oluşturmakla, e-mail gönderip almakla ve Internet kullanmakla sınırlıysa neden daha fazla para ödeyip ticari sürüm alasınız?

Pek çok kuruluşun ve kullanıcının gerçek yaşamda fark ettikleri üzere Microsoft’un işletim sisteminin ticari sürümü pek çok gereksinimi karşılayan ve işleri kolaylaştıran bir dizi özellik sunmaktadır. Çoğu zaman bir istemci çalışma grubu ortamından bir istemci-sunucu sistemine geçmeyi, yeni Windows XP Professional veya Vista Business lisansı satın alma ihtiyacı nedeniyle (her kullanıcının bilgisayarı için harcanacak zaman ve katlanılacak maliyetten bahsetmeden bile) çetrefilli bir iş olarak görmektedir.

Microsoft’un tüketici işletim sistemleri tipik olarak katılımcı server alanlarını desteklemez. Benzer şekilde bu sistemler uzak masaüstü bağlantılarını barındırmak için de etkinleştirilmemişlerdir. Bu nedenle bir dizüstü bilgisayar alırken cihazda tüm profesyonel programlama ihtiyaçlarınızı karşılayacak Microsoft işletim sisteminin yüklenmiş olduğundan emin olun.

2: CPU (Merkezi İşlem Birimi – İşlemci)

Çekici fiyatlarla reklamı yapılan laptop modelleri genellikle güçlü işlemcilere sahip değildir. Taşınabilir bir bilgisayar seçerken, mobil bilgisayar kullanımının titizliklerine uygun hale getirilmiş bir işlemciye sahip olan bir model satın alın. Eğer bu noktaya dikkat etmezseniz, bilgisayarınızın Windows’a girmesi yedi ile sekiz dakika arasında zaman alabilir, cihazınızın pil ömrü en alt seviyede olur ve kullandığınız uygulamalar için makul ölçüde güç sağlamaz.

Intel’in yeni Core 2 Duo işlemcileri (Şekil A) olağanüstü iyi bir performans göstermektedir. Olağanüstü bir işlem gücü sunmanın yanı sıra bu çipler daha az enerji kullanmakta – bu da pil ömrünün uzamasını sağlıyor – ve önceki Pentium işlemcilerden daha az ısınmaktadır. Bu çiplere (2.0 GHz ve daha yüksek) sahip laptopların önümüzdeki üç veya dört yıl (muhasebecilerin bilgi teknolojisi varlıklarını amortize edecekleri zaman dilimi) boyunca pek çok kullanıcının bilgi-işlem gereksinimlerini karşılaması beklenmektedir.

Şekil A

laptop 5F00 a Bir laptop bilgisayarda aranması gereken 10 özellik

Intel’in Core 2 Duo işlemcisi, pek çok yol savaşçısının tercih ettiği güçlü bir işlemci.

3: RAM

Windows Vista laptoplarının pek çoğu 1GB RAM’e sahip olarak pazarlanmaktadır. 1GB RAM pek çok Windows XP kurulumu için iyi işlemekle birlikte, Vista sisteminin problemsiz bir şekilde çalışması için yeterli görünmemektedir. Windows Vista laptop üzerinde çoklu uygulamaları aynı anda çalıştırmayı düşünen kullanıcıların dizüstü bilgisayarların 2 GB RAM yüklemeleri tavsiye edilmektedir.

Pek çok kullanıcı kendisini bilgisayarı iyi bilen kullanıcı olarak değerlendirmese de bir yandan İnternet’te  sörf yaparken ve e-maillerini kontrol ederken aynı anda çoklu Office uygulamalarını da kullanmak isteyen kullanıcılar için 2 GB RAM bir kural haline gelmelidir. Öte taraftan bir Vista sistemi üzerinde dijital fotoğrafları düzenlemek veya daha ileri oyunlar oynamak isteyen kullanıcıların da 2 GB RAM tercih etmeleri gerekmektedir.

4: Video kartı

Dizüstü bilgisayarlarda herkesin bildiği gibi video performansı da eksik bırakılmıştır. Bu durum, özellikle elektronik cihazlar ve ofis malzemeleri satan mağazaların ön raflara koyduğu 500 dolarlık laptoplar için geçerlidir.

Windows Vista işletim sistemleri, hususi olarak, sistemin pek çok yeni özelliğini (kendinden kaynak gerektiren Aero arabirimi, yarı saydam menüleri ve Flip 3D teknolojileri gibi) maksimum düzeye çıkarmak için güçlü video kartları gerektirmektedir. Üç boyutlu tasarım ve mühendislik programlarını desteklemesi gereken Windows XP bilgisayarları ve İşletim sisteminden bağımsız olarak oyun sistemleri de yine güçlü video kartlarının kullanılmasını gerektirmektedir.

Bir dizüstü bilgisayar alma niyetinde iseniz, cihazın en az 128 MB on-board (yerleşik) RAM içermesine dikkat edin. Eğer tasarım ve mühendislik uygulamalarını veya video koruma yazılımı kullanmayı veya oyun oynamayı da düşünüyorsanız video bağdaştırıcısını 256 MB RAM’e yükseltmeniz gerekmektedir.

5: Bağlantı Noktaları (Portlar)

Pek çok kullanıcı, bütün modern dizüstü bilgisayarların VGA, DVI, seri ve paralel bağlantı noktalarının yanı sıra çok sayıda bağlantı noktası içerdiğini zannetmektedir. Yine aynı kullanıcılar acı bir deneyimle durumun farklı olduğunu öğrenebilirler: Laptop üreticileri giderek artan bir şekilde, yönetim maliyetlerini düşürmeye dönük başka bir çabayla bilgisayarları üzerinde bulunan port sayısını azaltmaktadır.

Ucuz dizüstü bilgisayarlarda sadece bir çift USB girişi bulunmakta seri, paralel veya DVI  bağlantı noktaları bulunmamakta ve (video girişi bulunsa bile) tek bir VGA portu içermektedir. Bir laptop satın alırken alacağınız modelin teknik özelliklerini dikkatle inceleyin ve mekanik yapının sizin istediğiniz portları içerdiğinden emin olun. Şu anda bilgisayarların çoğu tümleşik kablolu NIC’leri içerse de her zaman PC Kart yuvalarını içermemektedir; bu nedenle bu nokta yeni bir ürün alırken dikkate almanız gereken hususlardan birisidir.

6: Ekran boyutu

Yeni bir dizüstü bilgisayar almadan önce monitör ile ilgili ihtiyaçlarınızı dikkatli bir şekilde belirleyin.  17 inç genişliğinde bir ekran görüntüsünün ihtiyacınızı karşıladığını düşünebilirsiniz. Sonuçta bu size çok büyük de gelebilir.

Peki bunu nasıl belirleyeceğiz?

Laptopu nasıl kullanacağınızı hayal edin. Eğer bilgisayarınızı gerçekten de sürekli “yollarda” kullanacaksanız, yani koruyucu bir kasada taşıyacaksanız, yolculuklarda yanınızda bulundurup toplantılara götürecekseniz ve nihayetinde istediğiniz her yere taşıyacaksanız 12 inçten büyük her ekran boyutu işinizi katlanarak zorlaştıracaktır.

12 inç ekran boyutlu modeller kapı aralıklarında taşımak, dar uçak koltuklarında kullanmak ve kafelere götürmek için daha elverişlidir. Bu cihazlar aynı zamanda daha hafiftir.

Eğer laptopunuzla seyahate çıkma durumunuz ara sıra olacak bir şeyse daha geniş ekranlı modeller ihtiyacınızı daha iyi karşılayabilir. Ama bunun dışında 12 inç modellerden şaşmayın. 12 inç ekran büyüklüğüne sahip laptopunuzu evdeyken 22 inçlik bir ekrana bağlayabilirsiniz. Sadece cihazın 5. maddede açıkladığımız portlara sahip olduğundan emin olmanız yeterli.

7: Tümleşik kablosuz bağlantı

Günümüzde satılan laptopların hepsinde 802.11g tümleşik bir kablosuz (WiFi) bağdaştırıcı bulunmalıdır. Ancak tabi ki böyle bir kural yok ve tüm modellerin bu bağdaştırıcıya sahip olduğunu söylemek imkansız.

Almayı düşündüğünüz laptopun kullanmakta olduğunuzu WiFi teknolojisini içerdiğinden emin olun.  Pek çoğu için bu 802.11n tümleşik uyumluluğu anlamına gelmektedir. Aldığınız modelin ihtiyaç duyduğunuz kablosuz bağlantı tipini sağladığından emin olmak için spesifikasyonları dikkatlice okuyun.

8: Tümleşik Bluetooth

Tümleşik Bluetooth teknolojisi laptoplarda bir lüks unsuru olagelmiştir. Pek çok kullanıcı el kullanımını gerektirmeyen kablosuz kulaklı cep telefonu kullanımı ile Bluetooth kullanımını birlikte ele almaktadır, ancak elle kullanılan cihazları laptoplara bağlama olayı yaygınlaştıkça Bluetooth’un önemi de artmaktadır.

Bluetooth teknolojisi, cep telefonu bağlantı kişilerinin, e-maillerin, takvimlerin ve görev listelerinin laptop ile kablosuz senkronizasyonunu olanaklı hale getirmektedir. Aynı Bluetooth teknolojisi bir dizüstü bilgisayara kablosuz bir mouse eklemek için de kullanılabilmektedir.

9: Dokunmatik yüzey (Track pad)

Günümüzde hemen hemen her laptopta dokunmatik yüzey, gömülü mouse ve buna karşılık gelen tıklama butonları bulunmaktadır. Bazı modellerde sıradan bir dokunmatik yüzey bulunurken, diğer modeller bir dokunmatik yüzey ve (genellikle G ve H tuşları arasına yerleştirilen) bir tümleşik işaretleyici (pointer) içermektedir. Kurşun kalem silici işaretleyiciler (pencil-eraser pointers) olarak adlandırılan bu imleçler (Şekil B) giderek daha popüler hale gelmektedir.

Şekil B

laptop 5F00 b Bir laptop bilgisayarda aranması gereken 10 özellik

“Kurşun kalem silici” işaretleyici (burada mavi renkteki aparat) pek çok mobil kullanıcının tercihidir.

Sofistike bir dokunmatik yüzey ve kurşun kalem silici işaretleyici içeren bir laptop seçmek çok da önemli değildir. Alacağınız dizüstü bilgisayarın  sizin istediğiniz işaret aygıtına sahip olduğundan emin olmanız yeterli.

Bazı modeller iki parmağın kullanılarak sayfaların kaydırılmasına olanak tanırken bazı modeller ise (Apple laptoplarda olduğu gibi) tek bir parmağın kullanımı ile sayfaların kaydırılmasını mümkün kılmaktadır. Diğer laptoplar tüm sayfayı kaydırmak veya sayfanın içeriğini kaydırmak gibi özelliklere sahip Compaq Presarios üzerinde bulunan alanlar gibi iki ayrı izleme alanı içeren dokunmatik yüzeyler içermektedir.

Almayı düşündüğünüz laptop modelinin arzu ettiğiniz dokunmatik yüzeye sahip olup olmadığını teyit etmek için cihazı dikkatlice inceleyin. Harici bir mouse kullanmayı düşünüyorsanız bile, mouse’un yanınızda olmadığı zamanlar olacaktır ve bu yüzden dokunmatik yüzey her zaman için önemlidir.

10: Pil ömrü

Pil ömrü kritik bir nokta olmakla birlikte yapacağınız tercih için tek başına belirleyici değildir. Bir laptop satın alırken pil ömrü dışında tüm özellikler istediğiniz gibiyse her zaman için ikinci bir pil alma opsiyonunuz vardır.

Yine de pek çok kullanıcı birden fazla pil taşımak gibi bir sıkıntıyla uğraşmak istemeyecektir. Bu gibi durumlarda, (eğer mümkünse) laptop siparişinizi standart 6 veya 9 hücreli batarya yerine 12 hücreli batarya olarak yükseltin. Daha büyük piller her zaman için daha uzun ömürlüdür ve bu da uçakla seyahat eden profesyonel kullanıcılar için kritik önemde bir faktördür.

Daha büyük pillerin kapladığı alanın çoğu zaman daha büyük olduğunu unutmayın. Başka bir deyişle laptopun estetik görünümünü bozabilir. Ama hiç kimse görünüşün işlevden daha öncelikli olduğunu söyleyemez.

Özet

Laptoplar giderek artan bir şekilde ucuzlamaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki laptopun ucuz olması iyi olduğu anlamına gelmez. Bir laptop satın almadan önce cihazın bilgi-işlem ihtiyaçlarınızı gerçekten karşılayıp karşılamayacağı konusunda bahsettiğimiz 10 faktörün işinize yarayacağını umuyoruz.

Bir Cevap Yazın