Laptop Bataryaları Ne İşe Yarar?

Laptop bataryası, laptopunuzun adaptörü elektrik alırken şarj olarak, adaptörü prizden çıkarttığınızda laptopunuza gerekli olan elektriği sağlayan bir güç kaynağı niteliğindedir. Batarya sayesinde laptopunuzu bir parkta ya da bir sahilde de çalıştırıp istediğiniz gibi müzik dinleme imkanına sahip olabilirsiniz.
Bataryalar laptopların markalarına göre farklılık gösterdiği gibi aynı markanın farklı modellerinde de farklılık gösterebilir.
Bir laptopun batarya ömrünün uzun olmasını istiyorsanız laptopunuzun bataryasını sürekli prizde tutmamalısınız. Yani eğer bulunduğunuz ortamda elektrik varsa, ve laptopunuzun bataryası yeteri miktarda şarj edilmişse, bataryayı laptoptan çıkartarak, laptopunuzu masaüstü bilgisayar gibi, prizden gelen elektrikle çalıştırmalı, ve elektriği prizden alacağınız zaman bataryayı yeniden takmalısınız. Bu, bataryanızı daha uzun süre kullanmanızı sağlar.
Bataryadaki elektriğin daha uzun süresi kullanılması ise sizin laptopunuzda kullandığınız elektriğe ve batarya ile çalışan laptopunuzda çalıştırdığınız programlara, ayrıca LCD ekranınızın parlaklığına bağlıdır.
Eğer bataryanın gücünden daha fazla faydalanmak istiyorsanız, batarya aktif durumdayken lcd ekran parlaklığını düşürebilir, çalıştırdığınız programlarda güç harcayan şeyleri minimuma indirebilirsiniz.

Posted in:

Leave a Reply